Një rekord i Barcelonës dhe i portierit Ter Stegen

Një nga argumentet e mëdha të Barçës për të qenë lidere e La Liga-s është aftësia e saj mbrojtëse. Prej 11 javëve të luajtura, skuadra e Valverde e ka ndaluar pësimin e golave në katër. Vetëm katër skuadra kanë arritur t’i shënojnë, por jo deri më tani me më shumë se dy gola. Numra që mbështesin Valverde, Barçën dhe Marc André Ter Stegen.

Portieri gjerman po udhëheq një kampionat të shkëlqyeshëm, me pritje që janë provuar themelore për skenarët e ndeshjeve. Këto katër gola, gjithashtu, nënkuptojnë vendin e tij të parë për trofeun “Zamora”. Ter Stegen ka një mesatare rekord, prej 0.36 golash të pësuar në ndeshjet e deritanishme. Nëse kjo do të vazhdonte, gjermani do ta përfundonte La Liga-n duke pësuar 14 gola. Për Barçën, gjithashtu, këto nënkuptojnë numra mbresëlënës.

Deri më tani, në javën e 11-të, skuadra katalanase asnjëherë nuk kishte paraqitur të dhëna të tilla mbrojtëse. Balanca më e mirë ka ndodhur dy herë, në La Liga 1968-1969 dhe 1977-1978. Ka 39 vjet që mbrojtja e Barçës nuk i “ul blindët” në një mënyrë kaq të fortë. As Luis Enrique, i cili në debutimin e tij në stolin e skuadrës nga “Camp Nou” ka pësuar pesë gola në 11 ndeshje.

Ai arriti ta mbante portën të pastër në tetë ndeshjet e para, por në të nëntën, në “El Clásico” kundër Real Madridit, në “Bernabeu”, pësoi tre gola. As Tata Martino, i cili pësoi 7 gola në 11 ndeshjet e para; As Tito Vilanova, me 11 gola, as Pep, me 8 gola.

Be the first to comment on "Një rekord i Barcelonës dhe i portierit Ter Stegen"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*